Publicitātes foto

Atjaunojot KM Kamīnzāli, atklāti unikāli Madernieka dekoratīvā krāsojuma fragmenti 0

Kultūras ministrijas telpās atjaunoti unikāli Jūlija Madernieka pagājušā gadsimta sākuma dekoratīvā krāsojuma fragmenti, kas nejauši atklāti restaurācijas darbu laikā, LA.lv pavēstīja AS “Būvuzņēmums Restaurators” sabiedrisko attiecību speciālists Jānis Riņķis.

Reklāma
Reklāma
“Šobrīd runa ir par dienām, varbūt dažām nedēļām…” Didzis Šmits aicina latviešiem “ieslēgt” izdzīvošanas instinktu 2
Kokteilis
FOTO. Kā izskatās uzņēmēja Gavrilova 1,9 miljonus vērtā villa jūras krastā, ko “atņēmusi” banka?
Kokteilis
10 iemesli, kāpēc Ūdensvīrs ir visbrīnišķīgākā zodiaka zīme
Lasīt citas ziņas

Nacionālā romantisma stilā darinātais polihromais sienu krāsojums, kas tapis ap pagājušā gadsimta divdesmitajiem gadiem, atklāts izpētes laikā, kuru saskaņā ar VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) pasūtījumu ministrijas kamīnzālē veica AS “Būvuzņēmums Restaurators” speciālisti. Unikālā krāsojuma fragmenti tika atrasti pēc iebūvēto krēslu un atsevišķu koka paneļu demontāžas.

Tagadējās Kultūras ministrijas ēkā padomju gados atradās sadraudzības biedrība ar tautiešiem ārzemēs, kuras darbība bija Valsts drošības komitejas (VDK) uzmanības centrā. “Šajā laika periodā kamīnzāles sienas tika vairākkārtīgi pārkrāsotas un vēsturiskie dekoratīvie krāsojumi palika apslēpti zem divām, vietām pat trim kaļķa un eļļas krāsu kārtām. Tādēļ sākotnēji restauratori pat nenojauta, ka tur slēpjas kas vairāk. Un tikai pateicoties rūpīgajai izpētei, ko veica restauratore Inese Ozoliņa, atklājās, ka zem šīm vietām nevīžīgi uzklātajām krāsu kārtām ir saglabājušies Jūlija Madernieka sevišķi smalkajā tehnikā darinātie polihromie krāsojumi, kas restaurācijas procesa laikā tika daļēji atjaunoti,” stāsta Riņķis.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pabeidzot restaurācijas darbus, daļa vēsturiskā krāsojuma fragmentu ir eksponēta īpašā ekspozīcijas laukumā, kas ir iekļauts telpas kopējā interjerā un atrodas pie kamīnzāles ieejas durvīm. To tagad var aplūkot ikviens Kultūras ministrijas apmeklētājs. Taču daļa fragmentu ir iekonservēta nākamajām paaudzēm un uz ilgiem gadu desmitiem paslēpta zem kamīnzāles sienu koka apdares. Šos fragmentus var redzēt tikai attēlos, kas tapuši veikto restaurācijas darbu laikā.

“Būvuzņēmums Restaurators” valdes priekšsēdētājs Mareks Mamajs piebilda, ka Jūlija Madernieka unikālie krāsojumi nebūt nav vienīgais, kas bija interesants šajā projektā: “Tika atjaunots vēsturiskais kamīns, parkets un telpas griesti ar visiem to dekoratīvajiem elementiem, kā arī veikta ļoti interesanta apdares restaurācija koka sienu paneļiem, kurus rotā gobelēnu fragmenti un nelieli gleznojumi.”

Jūlijs Madernieks (1870.–1955.) bija ne vien spilgts sava laikmeta latviešu gleznotājs, interjerists, pedagogs un mākslas kritiķis, bet arī nacionālā romantisma stila novirziena pamatlicējs Latvijas mākslā. Pagājušā gadsimta divdesmito gadu vidū Madernieks strādāja pie administratīva tipa interjeru risinājuma, kurā atbilstoši izvirzītajam uzdevumam un telpu reprezentācijas raksturam veidoja dekoratīvi ornamentālus griestu un sienu gleznojumus. Ornamentālie gleznojumi apvienojumā ar telpu iekārtas priekšmetu atturīgi oficiālo risinājumu veidoja tajās galveno akcentu. Acīmredzot šis periods mākslinieka daiļradē acīmredzami sakrīt ar to, kas pašlaik atklāts un atjaunots Kultūras ministrijas telpās.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.